Skupina, ako dlhodobý inštitucionálny investor a správca aktív, má povinnosť riadnej starostlivosti voči zainteresovaným stranám (akcionárom, poistencom a k občianskej spoločnosti, kde pôsobí).
Politika aktívneho zapájania formuluje zásady monitorovania emitentov, do ktorých Spoločnosť investuje, vrátane procesu zapájania a procesu hlasovania. Cieľom Skupiny je v čo najväčšej miere posilniť svoj vplyv v oblasti zapájania pomocou posilnenia internej expertízy v tejto oblasti.
Spoločnosť (v rámci rozsahu pôsobnosti tejto Politiky), v súčasnosti zveruje správu investičných aktív spoločnosti Generali Investments CEE, Investičná spoločnosť, a.s. (ďalej len “GAM Cos“). Zmluvný vzťah medzi Spoločnosťou a GAM Cos sa riadi zmluvou o obhospodarovaní investícií (IMA).
Spoločnosť uzavrela servisnú zmluvu s Assicurazioni Generali S.p.A, ktorá centrálne vykonáva hlasovania na základe plnej moci a koordinuje aktivity týkajúce sa zapojenia a hromadných žalôb.
Cieľom Politiky je definovať zásady Skupiny ako aktívneho vlastníka so zameraním na:
Politika sa vzťahuje iba na priame [1] akciové podiely a korporátne dlhopisy držané Spoločnosťou so zameraním na nasledujúce investičné portfólia:
portfólia, kde je investičné riziko rozdelené medzi akcionárov a poistníkov.
[1] V priamych podieloch sú zahrnuté nepriame investície držané mimo fondov Skupiny, bankových depozít, derivátových transakcií a vylúčené sú aj služby brookerov a depozitárov. Pokiaľ ide o hlasovacie aktivity, v prípade cenných papierov držaných podľa kontraktov o pôžičkách s tretími stranami, Skupina zastáva individuálny prístup na zhodnotenie či by sa malo požiadať o vrátenie podielov a či budú podliehať hlasovaniu berúc do úvahy dostupnosť informácií v dostatočnom predstihu, existenciu materiálneho dopadu zohľadňujúc možnosť vrátenia akcií a náklady ušlého zisku zo zapožičania.
Na úrovni skupiny je činnosť aktívneho zapojenia centrálne riadená oddelením Group Investment Governance & Stewardship[1] (ďalej GIG&S), ktoré Spoločnosti poskytuje interné predpisy v tejto oblasti a dohliada na ich implementáciu.
Rámec Skupinovej politiky aktívneho zapojenia je založený na princípoch, ktoré predstavujú pravidlá, činnosti a zodpovednosti v rámci organizačnej štruktúry, vedúcu k úlohe Skupiny ako aktívneho vlastníka.
[1] Group Investment Governance & Stewardship je organizačný útvar AG zodpovedný za riadenie a dohľad nad aktívnym zapojením na úrovni Skupiny.
Spoločnosť (ako vlastník aktív) je inštitucionálny investor s delegovanou správou aktív, ktorú vykonávajú buď skupinové spoločnosti pre správu aktív (ďalej GAM Cos) alebo správcovia aktív tretích strán (ďalej TP AMs). GAM Cos and TP AMs implementujú a vykonávajú správu aktív na základe zmluvy o obhospodarovaní (ďalej IMA) a interných predpisov pre správu portfólia definovaných Spoločnosťou.
S ohľadom na politiku aktívneho zapojenia Skupina / Spoločnosť požaduje od GAMCos aj TP AMs[1], aby dodržiavali princípy a požiadavky tejto politiky, alebo aby prijali vlastnú politiku v súlade s princípmi, ktoré sú prijaté Skupinou[2].
Monitorovanie stratégie, finančných a nefinančných výsledkov, rizík a štruktúry kapitálu emitentov sú GAM Cos a TP AMs povinné vykonávať monitorovacie činnosti v súlade s IMA a v súlade s príslušnými internými predpismi Skupiny[3]. GAM Cos and TP AMs poskytujú Spoločnosti informácie a reporty súvisiace s poskytovanými službami na účely koordinácie a kontroly.
Skupinová smernica Responsible Investment Group Guideline[4] definuje rámec riadenia investícií v oblasti ESG. Skupina vyžaduje, aby jej správcovia aktív (GAM Cos i TP AMs) dodržovali skupinové integračné ESG kritériá stanovené v Responsible Investment Group Guideline alebo aby prijali vlastnú politiku v súlade s princípmi Skupiny.
[1] Táto a všetky následné činnosti požadované po TP AM musia byť v súlade s touto Politikou formálne vykonávané na základe zmluvy o obhospodarovaní medzi Spoločnosťou a TP AM.
[2] Odkaz na zásady zapojenia správcu aktív: https://www.generali-investments.cz/o-nas/politika-zapojeni-191231.html
[3] Výnimka je u aktív, ktorých správa nie je delegovaná. V takom prípade podliehajú Financial Participations Management Group Guideline, ktoré definujú centralizovaný proces pre správu a kontrolu finančných účastí Skupiny. Tento proces zahrňuje mapovanie účastí a monitorovanie portfólia na základe vybraných finančných informácií.
[4] https://www.generali.com/our-responsibilities/responsible-investments
[1] Za účelom zapojenia do aktivít týkajúcich sa témy ESG sa Skupina pripája k iniciatívam inštitucionálnych investorov (napr. v súvislosti s angažovanosťou v oblasti zmeny klímy ako je napr. Climate Action 100+, United Nations-convened Net-Zero Asset Owner Alliance).
Činnosti zapojenia týkajúce sa emitentov a ich zainteresovaných strán sú:
Činnosti zapojenia týkajúce sa emitentov a ich zainteresovaných strán sú:
Skupina sa vo väčšej miere zaväzuje viesť dialóg a spolupracovať s inštitúciami a národnými a medzinárodnými združeniami s cieľom podporiť zodpovedné investovanie, ktoré zahrňuje aj účasť v pracovných skupinách odborníkov[1] pre podporu znalostí prostredníctvom štúdií, výskumu a publikácií. Táto činnosť je riadená pod dohľadom Group Communications & Public Affairs s podporou GIG&S.
Skupina sa zaväzuje zabezpečiť proaktívne, efektívne a včasné odovzdávanie podstatných informácií týkajúcich sa zodpovedného investovania zainteresovaným stranám – skupinám na finančných trhoch vrátane externých špecializovaných analytikov a ratingových agentúr. Táto činnosť je riadená oddelením Investor & Rating Agency Relations, s podporou GIG&S.
[1] Skupina Generali sa napr. pripojila k United Nations-convened Net-Zero Asset Owner Alliance a zaviazala sa tak dekarbonizovať svoje portfóliá k uhlíkovej neutralite do roku 2050 za účelom udržania zvyšovania teploty v následku globálneho otepľovania pod 1,5 ° C v súlade s Parížskou dohodou. Ďalej sa tiež pripojila k the Global Compact (2007), the Principles for Responsible Investment (2011), the Principles for Sustainable Insurance (2014), the Paris Pledge for Action (2015), the Financial Stability Board Task Force on Climate-related Financial Disclosure (TCFD) and the Investing in a Just Transition project (2018).
GIG&S má na starosti správu centralizovanej platformy pre hlasovanie na úrovni Skupiny, aby mohla Spoločnosti poskytovať (i) odporúčania pre hlasovanie, (ii) výkon hlasovania – v prípade, že je delegované, (iii) reporting.
Pokiaľ ide o ďalšie práva spojené s akciami a dlhopismi, ktorých výkon zostáva v súlade s platnými dohodami v právomoci Spoločnosti a / alebo v prenesenej pôsobnosti v právomoci GAM Cos a TP AM, je GIG&S zodpovedná za správu centralizovanej platformy pre hromadné žaloby (tzv. class action activities).
Kompetentné funkcie / útvary Skupiny musia overiť, či konflikt záujmov môže ohroziť záujmy a dobré meno Skupiny a v prípade potreby stanoviť vhodné nápravné opatrenia, aby nedošlo k ujme Skupiny.
U služieb poskytovaných GAM Cos a TP AM sa Skupina spolieha na politiky týkajúce sa konfliktu záujmov, ktoré títo správcovia aktív prijali a zverejnili.
Obvyklé zapojenie je vykonávané priamo delegovanými GAM Cos a TP AM a pravidelne reportované GIG&S podľa príslušnej zodpovednosti v tabuľke nižšie.
Stredné a rozsiahle zapojenie je plánované na základe priority a vykonávať podľa nasledujúcich pravidiel:
Zoznam priorít zapojenia je schválený riaditeľom útvaru GIG&S po porade s Group Engagement Committee a je zložený z jednotlivých emitentov predstavujúcich pre Skupinu prioritu na základe nasledujúcich kritérií:
Okrem zoznamu priorít zapojenia môžu byť príležitosti pre zapojenie identifikované a priebežne komunikované do GIG&S internými zainteresovanými stranami Skupiny, delegovanými GAM Cos a TP AM, alebo aj externými zainteresovanými stranami (napr. emitentami, splnomocneným zástupcami, asociáciami investorov a ďalšími investormi).
Skupina je presvedčená, že vysoko kvalitné štandardy správy a riadenia a tiež ohľad na spoločenské a environmentálne vplyvy umožňuje spoločnostiam prijímať rozhodnutia, ktoré lepšie chránia a zvyšujú hodnotu spoločností pre dlhodobých investorov. Predstavenstvá spoločností s vysokými štandardmi pre správu a riadenie spoločnosti môžu lepšie prijímať zložité strategické rozhodnutia, podporovať a zvyšovať účinnosť operatívneho vedenia a dohliadať na prístup k riadeniu rizík. Hlasovanie na valných zhromaždeniach preto predstavuje povinnosť aj príležitosť pre zodpovedných investorov, pretože ide o šancu efektívne informovať vedenie o názore investora na riadenie a správanie spoločnosti: silná podpora investorov je nanajvýš dôležitá pre dosiahnutie dlhodobých stratégií spoločností.
Skupina má v úmysle maximalizovať počet odovzdaných hlasov, s cieľom zvýšiť hodnotu spoločností, do ktorých investuje.
Skupina sa zaväzuje dôkladne porozumieť navrhnutým uznesením na účely informovaného hlasovania v súlade s investičnou stratégiou.
Čo sa týka predložených uznesení na základe hlasovania investorov, ktoré priamo nepatria do pôsobnosti tejto Politiky, hlasuje Skupina zohľadňujúc existujúce okolnosti a s prihliadnutím na dôvody poskytnuté príslušnou spoločnosťou alebo investorom (investormi), ktorý uznesenie predkladá. Pri tom sa vyhodnocujú možné riziká a príležitosti, riadenie a správa emitenta, dostupnosť informácií a súlad so záujmami dlhodobých investorov.
Skupina je za to, aby na valnom zhromaždení boli predkladané externé uznesenie o šírenie osvedčených postupov v oblasti správy spoločností, profesijnej etiky, sociálnej súdržnosti, ochrany životného prostredia a digitalizácie.
Skupina považuje interakciu s ostatnými účastníkmi trhu za cenný zdroj informácií pre podporu interných štandardov správy a riadenia spoločností a za zabezpečenie konzistencie v rámci Skupiny. Tok informácií v Skupine je vykonávaný efektívne v súlade so zásadami povinnosti mlčanlivosti na účely zodpovedajúce spolupráci a zabezpečenia súladu medzi funkciami Skupiny.
Pokiaľ ide o výkon ďalších práv spojených s akciami / dlhopismi, za ich plnenie zodpovedá v súlade s platnými dohodami Spoločnosť a / alebo v prenesenej pôsobnosti GAM Cos a TP AM. Za správu centralizovanej platformy pre hromadné žaloby je zodpovedná GIG&S.
GIG&S má na starosti riadenie a koordináciu procesu hlasovania v Skupine a správu centralizovanej platformy pre hlasovanie na úrovni Skupiny, pričom Spoločnosti poskytuje:
Skupina sa zaviazala informovať účastníkov na finančných trhoch o svojich hlasovacích činnostiach. Za týmto účelom sú činnosti v oblasti hlasovania Skupiny zverejnené, aby sa poukázalo na najpodstatnejšie záležitosti v rámci Skupiny a na záväzok Skupiny ísť príkladom v oblasti riadenia a správy spoločností.
Skupina prijíma zásady a kritériá (vrátane nefinančných úvah o ESG dopadoch) pri definovaní rozhodnutia o hlasovaní v súlade so záujmami Skupiny a ich klientov a v súlade so zapojením Skupiny. Zásady hlasovania sú stanovené na škále oblastí / tém medzi ktoré patria:
Práva akcionárov:
Predstavenstvá spoločností:
Odmeny:
Finančné výkazy, prílohy, transparentnosť:
Akciové transakcie:
Environmentálne a sociálne témy:
Ako zodpovedný investor a signatár United Nations Sustainable Development Goals sa Skupina zaväzuje podporovať udržateľnosť emitentov, do ktorých investuje. Skupina najmä očakáva, že spoločnosti riadne dodržiavajú svoju povinnosť zverejňovať informácie a informujú tak o iniciatívach vykonávaných v oblasti udržateľnosti a tiež o tom, ako rieši nefinančné riziká, ktoré majú vplyv na podnikanie. V tomto ohľade Skupina očakáva, že emitenti vykonajú interné hodnotenie a zverejnia príslušné výsledky týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti, environmentálnych rizík (so zameraním na emisie uhlíka a uhlíkovú stopu), sociálnej starostlivosti, protikorupčných postupov, vyhýbanie sa diskriminácii a ďalších sociálnych činností (vrátane odmeňovania vedúcich pracovníkov a nadväznosť odmien na ESG faktory).
Zvláštne ustanovenie pre malé a nekótované spoločnosti:
Skupina si je vedomá rozdielov medzi kótovanými a nekótovanými spoločnosťami. Podpora postupov správy a riadenia v nekótovaných spoločnostiach však môže rovnako ako v tých kótovaných posilniť ich dlhodobú hodnotu a zvýšiť akcionárom návratnosť.
Transakcie so spriaznenými stranami:
Skupina očakáva, že pre transakcie so spriaznenými stranami zavedú emitenti procedúry zaisťujúce primeranú úroveň transparentnosti. To všetko pod dohľadom nezávislého výboru, ak to vyžaduje príslušný právny rámec. Transakcie s blízkymi stranami by mali byť vykonávané spravodlivým a rozvážnym spôsobom, ktorý transparentne zverejňuje účastníkom trhu všetky relevantné informácie, aby umožnil informované hlasovanie akcionárom.
GIG&S má na starosti riadenie a koordináciu hromadných žalôb na emitentov a zároveň spravovanie centralizovanej platformy pre hromadné žaloby na úrovni Skupiny, pričom Spoločnosti poskytuje:
1. podporu pri hodnotení príležitostí na podanie hromadnej žaloby na základe verejných informácií, ktoré emitent poskytuje;
2. podanie hromadnej žaloby – ak je priamo delegované;
3. reportovanie do Spoločnosti a ostatným zainteresovaným stranám ohľadom podania hromadných žalôb.
Používaním tohto webu súhlasíte s využívaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením svojho internetového prehliadača. Viac informácií