Tento rok nájdeme piatok 13-teho v kalendári hneď dvakrát. Prvý z nich nás čaká už zajtra. Počas posledných piatich rokov sme zažili osem týchto „nešťastných“ dní. V poisťovni Generali sme sa preto pozreli na to, či sú piatky trinásteho naozaj nehodovejšie ako bežné dni a aké poistné udalosti sa v tento deň ľuďom stávajú.

Na nešťastný piatok 13-teho veria poverčiví ľudia už od stredoveku a spája sa s ním viacero legiend či historických udalostí. Práve v piatok 13. 10. 1307 dal kráľ Filip IV. popraviť rytierov templárskeho rádu. Trinásť ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok. Nešťastná 13-tka sa spomína aj v legende severskej mytológie a zaujímavé je, že číslo 13 vraj nenájdete na dverách izieb v hoteloch po celom svete a ani na sedadlách v lietadle.

Je skutočne nehodovejší?

V Generali sme sa preto pozreli na to, či je piatok 13-teho skutočne nehodovejší. „Za posledných 5 rokov sa v priemere denne stalo 298 poistných udalostí. Na piatky trinásteho pripadá v priemere až 348 poistných udalostí, čo je o 16,5 % viac než je priemer bežných dní,“ hovorí Peter Mikulaj, koordinátor tímu dátových analýz poisťovne Generali.

Z tohto pohľadu sa teda piatok trinásteho javí naozaj ako nešťastný deň. Je však potrebné dodať, že piatky sú vo všeobecnosti „rizikovejšie“. „Ak porovnáme priemerný počet poistných udalostí, ktoré sa stali v piatky 13-teho a tie, ku ktorým došlo v bežný piatok, dostaneme porovnateľné čísla,“  vysvetľuje Mikulaj z Generali.

Najnešťastnejší piatok 13-teho

Keď sa pozrieme na štatistiky za posledných päť rokov, najmenej, „len“ 257 poistných udalostí, sa stalo v piatok 13. novembra 2020. Naopak, „najnešťastnejším“ piatkom trinásteho bol piatok 13. augusta 2021. V tento deň poisťovňa Generali zaznamenala až 385 poistných udalostí.

V piatky trinásteho sa stáva najviac poistných udalostí najmä v životnom a havarijnom poistení.

Čo všetko sa našim klientom prihodilo v piatok trinásteho?

  • Pri nočnom venčení psa sa mužovi pes vytrhol z vôdzky a bežal za druhým psom. Majiteľ sa rozbehol za ním. V snahe psa dobehnúť si však nevšimol otvorený kanál a spadol do neho. Utrpel pri tom poranenia rúk, chrbta a tváre.
  • Deti sa na detskom ihrisku vozili na detskom kolotoči, jedno z detí pri tom prepadlo cez operadlo. Poranilo si hlavu, malo aj otras mozgu a museli ho hospitalizovať.
  • 19-ročný muž opravoval v piatok 13-teho chliev a ten mu spadol na nohu. Utrpel zlomeninu vnútorného členka, čo si vyžiadalo operáciu. Liečil sa viac ako päť mesiacov.
  • V piatok 13-teho sme zaznamenali aj prípad, keď klientka spadla zo stoličky, ktorá sa jej pošmykla na dlážke a zlomila si driekový stavec. S ťažkým zranením prišla na ošetrenie sama bez pomoci. Liečila sa tri mesiace.
  • Mäsiar sekal pre zákazníčku mäso s kosťou. Z mäsa sa pri údere sekáčikom odlomila kostička a vletela mu do oka. Musel vyhľadať pomoc očného lekára, zranenie však, našťastie, neboli vážne, liečil sa z neho 11 dní.
  • Na ženu v práci spadol v piatok 13-teho priemyselný stroj, ktorý jej pomliaždil predkolenie pravej nohy. Liečiť sa musela 19 dní.
Návrat na tlačové správy
Načítavanie