Výtlky nie sú na slovenských cestách ničím výnimočným. Najviac škôd následkom výtlku sa však v priebehu posledných piatich rokov stalo v Bratislave. Výška týchto škôd sa pritom pohybuje v stovkách eur. S preplatením škody na vozidle pomôže havarijné poistenie alebo poistenie PZP s pripoistením výtlk.

Na viacerých úsekoch sa výtlky vyskytujú v tak hojnom počte, že vyhnúť sa im je niekedy prakticky nemožné.„Poisťovňa Generali zaznamenala za posledných päť rokov približne 450 poistných udalostí, keď pneumatiku či disk na aute poškodili výtlky. Až 60 % týchto škôd sa pritom stalo v priebehu posledných dvoch rokov,“ vysvetľuje Juraj Páleš, riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali.

Najčastejšie v Bratislavskom kraji

Zo štatistík poisťovne Generali vyplýva, že vodiči si na výtlkoch najčastejšie poškodili svoje auto v Bratislavskom kraji (26,8 %), nasledoval Žilinský kraj (17,0 %), Nitriansky kraj (11, 7 %) v tesnom závese s Košickým (11,4 %) a Prešovským krajom (10,9 %).

Spomedzi okresov vedie Bratislavský, kde sa následkom výtlku stala až približne štvrtina všetkých nahlásených škôd (22,6 %). Na druhom mieste v počte škôd je okres Žilina (7,5 %), nasleduje okres Košice (5,1 %), okres Nitra (4,1 %), okres Trenčín (3,4 %), okres Prešov (3,4 %), okres Poprad (2,9 %), okres Liptovský Mikuláš (2,4 %), okres Banská Bystrica (2,4 %) a desiatku najhorších uzatvára okres Ružomberok s 2,2 %.

Priemerne 590 eur

Najnebezpečnejšie výtlky sú hlavne tie s ostrými hranami a veľké diery od kanálov, do ktorých sa zmestí celé koleso. A to najmä v prípadoch, ak si výtlk na ceste všimneme na poslednú chvíľu a vojdeme doň v plnej rýchlosti, čo si môže poriadne odniesť najmä disk a pneumatika. Priemerná výška poistného plnenia pri týchto škodách je 590 eur. V prípade drahších áut sa však výška škôd pohybuje aj na úrovni dvoch až troch tisíc eur v závislosti od ceny vozidla,“hovorí Juraj Páleš z poisťovne Generali.

Najvyššiu škodu, vyše 3-tisíc eur preplatila Generali majiteľovi BMW, ktorý vošiel do výtlku na Rajeckej ceste v Žiline. Škodu v hodnote viac ako 2 800 eur zasa vyplatila poisťovňa majiteľovi Mercedesu, ktorý si svoje vozidlo poškodil v Trenčianskej Teplej.

Pomôže havarijné poistenie ale aj PZP

Škodu na výtlku prepláca poisťovňa jednak z havarijného poistenia, ale aj z poistenia PZP, ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlk. „Ak chce klient škodu kryť z pripoistenia výtlk k PZP, musí zavolať na asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala,“ radí Juraj Páleš z Generali.

Ak sa škoda kryje z havarijného poistenia, stačí ak ju klient nahlási poisťovni. Pri plnení z havarijného poistenia musí byť výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk. „Vodičom po poškodení auta výtlkom odporúčame zastaviť a zabezpečiť miesto nehody. Dobré je škodu podrobne zdokumentovať – teda odfotiť auto aj vozovku. Dôležité je tiež zaznamenať, či bol výtlk označený,“ odporúča Páleš.

Návrat na tlačové správy
Načítavanie